محصولات آموزشی فروشگاه مهندس یار در زمینه مهندسی برق

(مالتی مدیا، 100 درصد به زبان فارسی):

مهندسی برق

******** ورود به قسمت مهندسی برق و الکترونیک فروشگاه مهندس یار ********

محصولات آموزشی فروشگاه مهندس یار در زمینه مهندسی مکانیک 

(مالتی مدیا، 100 درصد به زبان فارسی):

مهندسی مکانیک 

******** ورود به قسمت مهندسی مکانیک فروشگاه مهندس یار ********

 

 
 

دانلود آموزش eplan (نقشه کشی برق صنعتی)

دانلود آموزش eplan
در این قسمت با دانلود رایگان فیلم آموزشی نرم افزار Eplan نسخه P8 2.3 که مخصوص نقشه کشی برق صنعتی می باشد در خدمت شما هستیم. مبحث نقشه کشی مهندسی برق از جمله مباحثی است که بسیار مورد توجه دانشجویان و مهندسان رشته مهندسی برق می باشد. در تمامی زمینه های کاری مهندسی برق یکی از مهم ترین وظایف طراح یک مدار و یا دستگاه الکتریکی، ترسیم مناسب نقشه های طراحی شده و ارائه آن ها به بخش ساخت می باشد.

آموزش نقشه کشی برق

در این قسمت قصد داریم به مناسبت سال جدید تحصیلی، چندین فیلم آموزشی رایگان در زمینه نقشه کشی مهندسی برق را جهت دانلود مخاطبان محترم مهندس یار قرار دهیم. این فیلم های آموزشی قسمت از پکیج آموزشی نرم افزار Eplan Electric P8 تولید شرکت مهندس یار می باشد و شامل بخش های زیر می گردد:
در ابتدا با انواع نقشه های برقی و کاربرد آن ها آشنا خواهید شد. تقسیم بندی نقشه ها و مدارک برق صنعتی به روش های مختلف انجام می پذیرد. این مدارک را می توان در سه دسته شماتیکی، گرافیکی و گزارش ها تقسیم بندی کرد. از نقشه های شماتیک می توان نقشه های مدار فرمان، مسیر جریان و یا همان wiring diagram را نام برد که با سمبل های مختلف نشان داده می شوند.

دانلود آموزش EPLAN

نقشه های گرافیکی شامل شکل واقعی تجهیزات می باشند و به عنوان مثال نقشه جانمایی یا همان Layout سیستم، نقشه ترمینال ها و نقشه عملیاتی از این نوع می باشند. از مدارک گزارشی نیز می توان لیست قطعات، لیست صفحات و symbol overview را نام برد ک معمولاً در بخش های ابتدا و یا انتهای نقشه ما قرار میگیرند.
همچنین نقشه ها را به دو صورت عمده نقشه های تک خطی (single line) و چند خطی یا multi line طبقه بندی می کنند. نقشه های تک خطی عموماً برای طراحی تابلو های قدرت کاربرد دارند. در این نقشه ها می توان چیدمان کلی تجهیزات الکتریکی و نحوه تغذیه و حفاظت آن ها و همچنین تعداد سیم های استفاده شده را نمایش داد. از این نقشه ها همچنین برای نمایش یک سیستم کنترل plc استفاده می گردد. همچنین نقشه های ساختمانی عموماً به صورت تک خطی رسم می شوند. در ترسیم چند خطی یا multi line جزئیات بیشتری مشخص می شود و نقشه های مدار فرمان و یا wiring عموماً به این روش کشیده می شود.

eplan electric tutorial

در ادامه این فیلم آموزشی به معرفی انواع نقشه های مهندسی برق مانند نقشه ترمینال ها یا Connection diagram، نقشه P & ID، نقشه بلاک دیاگرام، نقشه پیکربندی (system configuration)، نقشه جانمایی Layout، نقشه مدار فرمان و نقشه مدار قدرت پرداخته خواهد شد.
دانلود فیلم آموزشی اول: آشنایی با انواع نقشه ها در مهندسی برق
در ادامه و در فیلم آموزشی دوم به بحث استاندارد ها و قوانین مهم مطرح در زمینه مهندسی برق پرداخته می شود. از این جمله می توان به استاندارد های کارخانه ای، استانداردهای انجمنی یا صنفی، استانداردهای ملی، استانداردهای منطقه ای و همچنین استانداردهای بین المللی اشاره نمود. برای مثال استاندارد API توسط موسسه نفت آمریکا وضع شده است و در ایران نیز بسیار مورد استفاده می باشد. از استانداردهای ملی نیز می توان به استاندارد ANSI که استاندارد ملی کشور آمریکا می باشد اشاره نمود. از جمله استانداردهای بین المللی هم می توان استاندارد IEC و همچنین استاندارد ISO را نام برد.
در ادامه فیلم آموزشی دوم با مراجع مهم برق صنعتی در ایران آشنا خواهید شد. نشریه 110 سازمان مدیریت و برنامه ریزی، قانون نظام مهندسی (مقررات ملی ساختمان) و همچنین استاندارد IEC از این جمله می باشند.
دانلود فیلم آموزشی دوم: استاندارد ها و قوانین مهم مطرح در زمینه مهندسی برق

آموزش نقشه کشی برق صنعتی

در فیلم آموزشی سوم، وارد نرم افزار Eplan Electric P8 شده و کار با این نرم افزار را شروع خواهید کرد. آشنایی با Navigator یا هدایت گر، کار با Layout برنامه، کار با منوهای اصلی برنامه مانند Project، Page، Layout Space و Project Data، و همچنین نحوه باز کردن و ایجاد یک پروژه جدید در این قسمت پوشش داده خواهد شد.
دانلود فیلم آموزشی سوم: شروع به کار با نرم افزار ایپلن
در فیلم آموزشی چهارم بیشتر به نحوه تعیین خصوصیات پروژه جدید پرداخته خواهد شد. برای انجام این کار از دستورات پنجره Project Properties استفاده می گردد. در این فیلم آموزشی گزینه های موجود در پنجره های Statistics، Structure، Define working sections و Status آموزش داده خواهد شد.
دانلود فیلم آموزشی چهارم: تعیین خصوصیات پروژه جدید

دانلود آموزش ایپلن

در فیلم آموزشی پنجم نحوه اضافه کردن صفحات جدید به پروژه موجود با استفاده از منوی Page Navigator را بررسی خواهیم کرد.
دانلود فیلم آموزشی پنجم Eplan
در فیلم آموزشی ششم به موضوع Grid ها و تاثیر آن ها بر نقشه کشی در نرم افزار Eplan پرداخته می شود. در این درس به عنوان نمونه بحث وارد کردن ترمینال ها به داخل پروژه و نحوه روشن کردن Grid آموزش داده می شود. برای مثال هنگام استفاده از سیم کشی اتوماتیک که یکی از قابلیت های مهم ایپلن میباشد گزینه Snap to grid باید همواره روشن باشد.
دانلود فیلم آموزشی ششم: روشن کردن grid در ایپلن

دانلود آموزش نقشه کشی برق با eplan

در فیلم آموزشی هفتم به عناصر گرافیکی خواهیم پرداخت. عناصر گرافیکی قسمت هایی از نقشه هستند که به صفحات شماتیک اضافه شده و از آن ها برای ترسیم شکل های هندسی مانند خط، دایره، مستطیل و … استفاده می گردد.
دانلود فیلم آموزشی هفتم: رسم عناصر گرافیکی
در فیلم آموزشی هشتم یکی از مهم ترین مراحل نقشه کشی در Eplan یعنی وارد کردن سیمبول ها symbols آموزش داده خواهد شد. برای انجام این کار از گزینه های پنجره Symbol Selection استفاده می گردد. در Eplan پنج گروه symbol قرار دارد که به ترتیب در زیرمجموعه general برای سمبل های عمومی، Electrical engineering برای سیمبول های الکتریکی، Fluid Power برای سیمبول های مدارهای هیدرولیکی، Process Engineering برای symbol های فرایندی و special symbols یعنی سیمبول های خاص قرار می گیرند.
دانلود فیلم آموزشی هشتم: وارد کردن symbol ها به داخل نرم افزار eplan

آموزش eplan

یعد از وارد کردن یک سیمبول به محیط کاری نرم افزار ایپلن، نوبت به تعیین مشخصات آن می رسد. در فیلم آموزشی نهم نحوه انجام این کار با استفاده از گزینه های پنجره Component Properties را فرا خواهید گرفت.
دانلود فیلم آموزشی نهم: تعیین خصوصیات یک سمبل
نوار ابزار Connection Symbol موضوع فیلم آموزشی دهم می باشد. این نوارابزار بسیار مهم دارای دستورات بسیار مهمی مانند Angle,T-Node, Junction, Jumper و Interruption Point می باشد که از آن ها برای سیمکشی تابلو برق استفاده می گردد. در فیلم آموزشی دهم نحوه کار با این دستورات را فرا خواهید گرفت.
دانلود فیلم آموزشی دهم: نوار ابزار Connection Symbol

دانلود نرم افزار eplan electric p8

توجه: فیلم های آموزشی ارائه شده در اینجا قسمتی از مجموعه آموزشی کاربردی نرم افزار Eplan Electric P8 تولید شرکت مهندس یار می باشند.

 


راهنمای خرید از وب سایت مهندس یار

عضویت در کانال تلگرام مهندس یار

صفحه اینستاگرام مهندس یار مهندسی عمران  آموزش طراحی سایت و برنامه نویسی آموزش تعمیر خودرو و جوشکاری


آموزش تصویری استاتیک و مقاومت مصالح

آموزش تصویری استاتیک و مقاومت مصالح ویرایش سوم

این نرم افزار آموزشی مفاهیم مختلف درس های استاتیک و مقاومت مصالح را به صورت گرافیکی و با استفاده از انیمیشن و تصویر به صورت کاملاً مفهومی آموزش می دهد (100% به زبان فارسی، مالتی مدیا). همچنین با استفاده از ده ها مثال و مساله نمونه حل شده در این مجموعه آموزشی می توانید مهارت های لازم برای حل مسائل این درس های مهم را به دست آورید.

دانلود نمونه درس های آموزشی و مشاهده مشخصات کامل

 

مزیت های تکنولوژی آموزشی مالتی مدیا:

در این روش آموزشی به علت کار در محیط گرافیکی و تصویری، آموزش های ارائه شده برای کاربر کاملاً ملموس است. سرعت یادگیری و ماندگاری مطالب بیشتر بوده و کاربر می تواند در صورت نیاز به دفعات مطالب آموزشی را به سادگی مرور کند. در نتیجه به کارگیری این روش باعث کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت آموزش می گردد.


 

درباره نویسنده

وب سایت مهندس یار به عنوان اولین و تنها مرکز تخصصی اطلاعات فنی مهندسی در کشور روزانه میزبان هزاران دانشجو و مهندس رشته های گوناگون می باشد. برای ادامه این راه نیازمند همکاری و همفکری شما عزیزان می باشیم. با تشکر مدیریت گروه نرم افزاری مهندس یار تلفن مشاوره و ثبت سفارش: 02166576264

ارسال های دیگر | مشاهده وب سایت admin

 

 

 

نظر خود را ارسال کنید

ضروری

ضروری

انتخابی