محصولات آموزشی فروشگاه مهندس یار در زمینه مهندسی برق

(مالتی مدیا، 100 درصد به زبان فارسی):

مهندسی برق

******** ورود به قسمت مهندسی برق و الکترونیک فروشگاه مهندس یار ********

محصولات آموزشی فروشگاه مهندس یار در زمینه مهندسی مکانیک 

(مالتی مدیا، 100 درصد به زبان فارسی):

مهندسی مکانیک  

******** ورود به قسمت مهندسی مکانیک فروشگاه مهندس یار ********

 

 
 

مقاله ای با عنوان خرپا

مهندس يار

خرپا سازه ای صلب از واحد های مثلثی شکل است که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است . خرپا توانایی تحمل نیروهای کششی و فشاری را دارند .

خرپاها از جمله ساده ترین اعضای باربر سازه ها هستند که در کل به عنوان اعضای خمشی عمل نموده و در سقف ها ، پل ها و سازه های هوا و فضا مورد استفاده قرار میگیرند . در اینگونه سازه ها به علت عدم وجود نیروی برشی و لنگر خمشی در تک تک اعضای متشکله مثلث ها اتصالات باید به صورت مفصلی مدل شود .
خرپا بر حسب تعریف از مجموعه ای از اعضایی بوجود می آید که همگی در یک صفحه قرار داشته و ترکیب آنها یک شبکه مثلثی ایجاد نماید . چون در خرپاها فرض می شود که اعضا در انتهای خود به اعضای دیگر لولا شده اند بنا بر این شکل مثلثی تنها شکل پایدار خواهد بود . خرپاها به 3 دسته زیر تقسیم می شوند :

 • خرپای ساده : با مفصل نمودن سه عضو در انتهای یکدیگر و ایجاد شکل مثلث ساده تشکیل شده است . توسعه خرپا هر بار با اضافه نمودن دو عضو و یک گره صورت می گیرد . اعضای جدید در گره جدید به یکدیگر مفصل شده و انتهای دیگر آنها به گره های موجود مفصل می گردند .
 • خرپای مرکب یا Compounded Trusses : این نوع خرپا ترکیبی از چند خرپای ساده است .
 • خرپاهای پیچیده و مبهم

انواع خرپاها را در یک تقسیم بندی ساده می توان به گونه های زیر تقسیم نمود :
خرپای دو بعدی : در این دسته از خرپاها تمامی اعضای خرپا را می توان در یک صفحه جای داد . این بدان جهت است که از لحاظ هندسی اختلاف بعدی در نحوه قرارگیری و جهت گیری اعضا وجود ندارد . بسیاری از طرح های کلاسیک خرپا که در این دسته جای می گیرند توانایی تحمل تنش ها و بارهای صفحه ای و حجم و ابعاد متناسب از نقاط قوت اینگونه برشمرده می شوند .
خرپای سه بعدی : خرپای این دسته از خرپاها بر خلاف نمونه قبل شامل شبکه ای از اعضا و اتصالاتند که روی هم حجمی را در بر گرفته و در امتداد هز سه محور مختصات امتداد یافت اند . قدرت تحمل بارها و تنش های سه بعدی از مزایای اینگونه خرپا به شمار می رود که البته این مزایا با هزینه حجیم بودن سازه حاصل می گردند .
خرپای چندگانه : این دسته از خرپاها با هدف حذف نقاط ضعف و حفظ نقاط قوت دو گونه قبل ابداع گردیده اند . در این گونه از خرپا ها معمولاً لینک های وسط به صورت تکی و لینک های بالا و پایین بصورت دوگانه و یا چندگانه طراحی می گردند . قدرت تحمل بارهای صفحه ای و مقاومت خمشی و کمانشی مناسب در جهات گوناگون ، در عین حفظ ابعاد متناسب از جمله نقاط قوت اینگونه اند .

منبع : ویکی پدیا


راهنمای خرید از وب سایت مهندس یار

عضویت در کانال تلگرام مهندس یار

صفحه اینستاگرام مهندس یار  مهندسی عمران   آموزش طراحی سایت و برنامه نویسی   آموزش تعمیر خودرو و جوشکاری


آموزش تصویری استاتیک و مقاومت مصالح

آموزش تصویری استاتیک و مقاومت مصالح ویرایش سوم

این نرم افزار آموزشی مفاهیم مختلف درس های استاتیک و مقاومت مصالح را به صورت گرافیکی و با استفاده از انیمیشن و تصویر به صورت کاملاً مفهومی آموزش می دهد (100% به زبان فارسی، مالتی مدیا). همچنین با استفاده از ده ها مثال و مساله نمونه حل شده در این مجموعه آموزشی می توانید مهارت های لازم برای حل مسائل این درس های مهم را به دست آورید.

دانلود نمونه درس های آموزشی و مشاهده مشخصات کامل

 

مزیت های تکنولوژی آموزشی مالتی مدیا:

در این روش آموزشی به علت کار در محیط گرافیکی و تصویری، آموزش های ارائه شده برای کاربر کاملاً ملموس است. سرعت یادگیری و ماندگاری مطالب بیشتر بوده و کاربر می تواند در صورت نیاز به دفعات مطالب آموزشی را به سادگی مرور کند. در نتیجه به کارگیری این روش باعث کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت آموزش می گردد.


 

درباره نویسنده

وب سایت مهندس یار به عنوان اولین و تنها مرکز تخصصی اطلاعات فنی مهندسی در کشور روزانه میزبان هزاران دانشجو و مهندس رشته های گوناگون می باشد. برای ادامه این راه نیازمند همکاری و همفکری شما عزیزان می باشیم. با تشکر مدیریت گروه نرم افزاری مهندس یار تلفن مشاوره و ثبت سفارش: 02188519067

ارسال های دیگر | مشاهده وب سایت گروه نرم افزاری مهندس یار

 

3 نظر

 • امین صیدالی

  واقعا سایتتون عالیه .من که خیلی ازاین سایت استفاده کردم ….مرسی

   
 • jam

  very very good

   
 • ali

  ممنون از سایتتون

   
 

 

نظر خود را ارسال کنید

ضروری

ضروری

انتخابی