محصولات آموزشی فروشگاه مهندس یار در زمینه مهندسی برق

(مالتی مدیا، 100 درصد به زبان فارسی):

مهندسی برق

******** ورود به قسمت مهندسی برق و الکترونیک فروشگاه مهندس یار ********

محصولات آموزشی فروشگاه مهندس یار در زمینه مهندسی مکانیک 

(مالتی مدیا، 100 درصد به زبان فارسی):

مهندسی مکانیک 

******** ورود به قسمت مهندسی مکانیک فروشگاه مهندس یار ********

 

 
 

فیلم آموزشی Ansys Fluent (انسیس فلوئنت)

آموزش ansys fluent
آموزش Ansys Fluent موضوع این قسمت از فروشگاه مهندس یار می باشد. همانطور که می دانید، نرم افزار Fluent قوی ترین و پرکاربردترین نرم افزار طراحی و تحلیل مکانیک سیالات در دو بخش حرارت و سیالات می باشد. این نرم افزار در گذشته به صورت مکمل نرم افزار Gambit عمل می کرد، به این معنا که مراحل مدلسازی هندسی و شبکه بندی (مش بندی)، و اعمال شرایط مرزی در نرم افزار Gambit انجام شده و سپس برای انجام تحلیل و مشاهده خروجی ها مدل شبکه بندی شده وارد نرم افزار Fluent می شد و تحلیل در این محیط صورت می گرفت.
نرم‌افزار فلوئنت به صورت گسترده در تحلیل‌های سیالاتی و حرارتی استفاده می‌شود. نرم‌افزار Ansys Fluent با فراهم آوردن محیطی مناسب برای دسترسی به Fluent و همچنین مراحل تعریف هندسه و مش‌بندی در قالب Workbench به کابر این امکان را می‌دهد که با تعریف یک یا چندین پروژه تمام قسمت‌های تحلیل را به آسانی و به صورت مرحله به مرحله در ماژول‌های خاص خود انجام دهد. علاوه بر این قابلیت جدیدی که این نرم‌افزار نسبت به نرم‌افزار Fluent دارد، محیط CFD-Post است که در آن می‌توان به صورت ویژه و با امکانات بیشتر به بررسی نتایج حاصل از تحلیل در فلوئنت پرداخت.
از سال 2010، شرکت Fluent توسط شرکت معتبر و قدرتمند Ansys خریداری شد و تمام قابلیت های آن به نرم افزار انسیس منتقل شد و نرم افزار جدیدی به نام Ansys Fluent به وجود آمد. در نتیجه دیگر نیازی به محیط گمبیت نبوده و مراحل مدلسازی، مش بندی، اعمال شرایط مرزی و تحلیل و مشاهده نتایج در محیط نرم افزار Ansys Fluent صورت می گیرد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نرم فزار Ansys Fluent نرم افزاری مستقل نیست بلکه هنگام نصب نرم افزار Ansys به عنوان یک ماژول زیر مجموعه آن ظاهر خواهد شد و شما باید موقع نصب انسیس گزینه Ansys Fluent را نیز انتخاب نمایید.
با توجه به اهمیت روز افزون نرم افزار Ansys Fluent، تصمیم گرفتیم محصولی بسیار کامل و کاربردی را در این قیمت در رابطه با آموزش این نرم افزار را معرفی نماییم. در این مجموعه با چندین مثال ساده و پیچیده دوبعدی و سه‌بعدی سعی شده است تا قسمت‌های مختلف نرم‌افزار Ansys Fluent 18 همچون مدل‌سازی هندسی مسئله در محیط Design Modeler، مش‌بندی، تعیین شرایط فیزیکی مسئله همچون شرایط مرزی، نوع سیال و مشخصات مربوط به جریان سیال، تعیین معادلات حل و تحلیل نتایج به کمک کانتور، بردار، خطوط جریان، نمودار و … در محیط CFD-Post آموزش داده شود.
درتمامی پروژه های این آموزش روند مدلسازی، شبکه بندی، اعمال شرایط مرزی، تحلیل و مشاهده نتایج در نرم افزار Ansys Fluent از ابتدا نشان داده شده و نیاز به هیچ فایل اولیه ای نمی باشد.
توجه: نسخه 18 نرم افزار Ansys Fluent همراه با راهنمای نصب به صورت فیلم آموزشی نیز در داخل این پکیج گنجانده شده است.

توجه: برای تعیین کیفیت نمایش فیلم روی گزینه HD کلیک نمایید.

همچنین برای دانلود نمونه های آموزشی روی عبارت های زیر کلیک نمایید:

*** دانلود نمونه آموزشی اول  ***
*** دانلود نمونه آموزشی دوم ***
دانلود player برای اجرای صحیح فیلم ها

پروژه های آموزش داده شده در این مجموعه آموزشی عبارتند از:
1- تحلیل جریان آزاد بر روی یک صفحه تخت ساکن
در این مثال صفحه‌ای به طول 1 متر درنظرگرفته شده و با استفاده از قابلیت Bias برای ریزترکردن المان‌ها در نزدیکی سطح صفحه، مش‌بندی انجام شده است. ریزتر کردن المان‌های نزدیک صفحه به این دلیل صورت می‌گیرد تا تغییرات سرعت درون لایه مرزی با دقت بیشتری محاسبه شود. همچنین با به‌دست‌آوردن توزیع سرعت بر روی صفحه، لایه مرزی و گسترش آن نشان داده شده است. در این مثال مرز ورودی از نوع velocity-inlet و مرز خروجی از نوع pressure-outlet و صفحه تخت از نوع wall انتخاب شده است. برای ایجاد دامنه‌ی حل، از یک مستطیل به طول درازای صفحه و عرض 0.5 متر استفاده شده و مرز بالایی محدودکننده این دامنه از نوع symmetry انتخاب می‌شود که نوع شرط مرزی برای حالاتی است که گرادیان سرعت و فشار در آن‌ قسمت‌ها ناچیز باشد مانند اطراف دوردست از ناحیه اصلی دامنه که در آنجا جریان دست‌خوش تغییرات زیادی در سرعت و فشار و یا دیگر پارامترهای فیزیکی نمی‌گردد. تحلیل براساس مدل viscous-Laminar که مدل مناسب برای جریان‌های آرام است، انجام شده است. در این مثال پارامتر ضریب اصطکاک سطحی (Skin Friction Coefficient) معرفی شده و نمودار آن براساس تغییرات طول در جهت صفحه رسم شده و با نتایج حل تحلیلی Blasius مقایسه شده است. در مرحله آخر، نحوه تأیید نتایج با بیشترکردن تعداد مش‌ها آموزش داده شده است.

آموزش انسیس فلوئنت

2- تحلیل دوبعدی جریان آرام درون یک لوله
لوله‌ها دارای هندسه‌ای متقارن‌اند به گونه‌ای که تنها با مدل کردن یک چهارم آن‌ها و در حالت دوبعدی یک مستطیل به عرض شعاع لوله و به طول درازای آن، می‌توان به رفتار جریان در همه قسمت‌ها پی برد. در این مثال جریانی با عدد رینولدز 100 که جریان آرام محسوب می‌شود، با سرعت 1 متربرثانیه وارد لوله‌ای به قطر 20 سانتی‌متر و به طول 3 متر می‌شود. در این مسئله نحوه مدل‌سازی جریان داخلی آموزش داده شده و توزیع سرعت و فشار درون لوله نشان داده شده است. مرز ورودی از نوع سرعت و مرز خروجی از نوع فشار تعیین می‌شود به این معنا که جریان ما در انتهای لوله به فشار محیط خواهد رسید. همچنین هسته‌ی غیرویسکوز و پروفیل سرعت در مقاطع مختلف که به شکل منحنی پارابولیک گسترش می‌یابد، نمایش داده شده است. مش‌ها از نوع structured و مدل از نوع viscous-Laminar می‌باشند. در این مثال نیز با دو برابر کردن تعداد مش‌ها، تغییرات نتایج و چگونگی تأیید آن‌ها نشان داده شده است.

آموزش ansys fluent

3- تحلیل دوبعدی جریان آشفته درون یک لوله
جریان درون لوله‌ها متناسب با عدد رینولدز، ممکن است آشفته شود. در این مثال جریانی با عدد رینولدز 100000 و با سرعت 1 متربرثانیه وارد لوله‌ای مشابه حالت قبل می‌شود. در این مثال با استفاده از Bias، المان‌های نزدیک دیواره لوله ریزتر شده‌اند. متغیر y-plus که پارامتر مهمی در مدل‌سازی جریانات آشفته است، معرفی شده است. در این مثال از مدل k-epsilon که مدلی پرکاربرد در جریانات اغتشاشی است و از دقت خوبی برای در مدل‌سازی‌های عمومی برخوردار است، استفاده شده است.

آموزش fluent

4- تحلیل دوبعدی جریان تراکم‌پذیر عبوری از یک نازل همگرا واگرا
فشار، دما و سرعت سه متغیر بسیار مهم در تحلیل نازل‌ها می‌باشند. بسته به اینکه جریان فروصوت یا فراصوت باشد، جریان رفتار متفاوتی هنگام عبور از نازل از خود نشان خواهد داد. در نازل‌های همگرا واگرا که ممکن است در وسط نازل، جریان فروصوتی به جریان فراصوتی تبدیل شود بایستی به فشار ورودی و خروجی نازل دقت کرد. این مثال نمونه خوبی برای استفاده از حل Density-based در تحلیل‌های سیالاتی است. به دلیل احتمال تغییر چگالی بایستی از این نوع حل استفاده شود. در این مثال، گاز ایده‌آل به عنوان سیال درنظرگرفته شده و به دلیل آنکه در توزیع سرعت و فشار درون نازل، ویسکوزیته سیال تأثیر چندانی ندارد، آن را غیرویسکوز فرض کرده‌ایم. در این مثال مرز ورودی از نوع pressure-inlet و مرز خروجی از نوع pressure-outlet انتخاب می‌شود به این معنا که فشار جریان در ورودی و خروجی نازل برای ما مهم است. این مثال چگونگی تحلیل جریان‌های تراکم‌پذیر آموزش داده شده و انواع فشار و دمای به کار رفته در تعیین شرایط مرزی برای جریان‌های تراکم‌پذیر توضیح داده شده است. تغییرات عدد ماخ که متغیر بسیار مهمی در نازل‌ها می‌باشد، در نزدیکی دیواره و در خط مرکزی نازل به دست آمده‌است.

آموزش فلوئنت

5- تحلیل دوبعدی جریان پایدار اطراف یک استوانه
در این مثال جریانی با عدد رینولدز 20 حول استوانه‌ای به قطر 1 متر حرکت می‌کند، به دلیل آنکه می‌خواهیم رفتار جریان اطراف استوانه را شبیه‌سازی کنیم، کافی است سطح مقطع استوانه را که به شکل یک دایره است، مدل کنیم. دامنه‌ی حل به شکل دایره‌ای بزرگتر اطراف این دایره خواهد بود. خطوط جریان اطراف یک استوانه نشان داده شده و چگونگی تعریف متغیر جدید در محیط CFD-Post آموزش داده شده است. همچنین توزیع فشار و سرعت اطراف استوانه به وسیله کانتورهای مربوطه نشان داده شده است.در این کانتورها نقطه سکون (stagnation point) و نقطه جدایش ذرات سیال (separation point) دیده می‌شود، همچنین ناحیه کم‌فشار پشت استوانه (wake) که در آن جریان‌های گردابی به وجود می‌آیند و ناحیه پرفشار جلوی استوانه نشان داده شده است، از اختلاف فشار میان این دو ناحیه، نیروی درگ به استوانه وارد خواهد شد که در این مثال محاسبه می‌شود.

6- تحلیل دوبعدی جریان گذرای اطراف یک استوانه
جریانی با عدد رینولدز 120 حول استوانه با مشخصات هندسی مثال قبل حرکت می‌کند. در حالت ناپایدار یا گذرا، مسئله بایستی در چندین بازه زمانی(time step) حل شود و مقادیر نهایی پارامترها به عنوان مقادیر اولیه مرحله زمانی بعد درنظرگرفته می‌شود. نرم‌افزار در هر بازه زمانی با چندین تکرار (iteration) به مقادیر نهایی آن بازه می‌رسد. در این مثال ما شاهد نیروی لیفت هم خواهیم بود که برای آن‌که تأثیرات آن را در سریعتر مشاهده کنیم، مقدار اولیه را به صورت دستی برای سرعت در جهت عمودی در بخش‌هایی از پشت استوانه تعیین می‌کنیم. در این‌گونه مسائل که جریان ناپایدار است، عموما مشاهده تغییرات رفتاری جریان در کل زمان حل سودمند خواهد بود به همین دلیل در این مثال چگونگی ساخت انیمیشن از شکل‌گیری جریان‌های گردابی پشت استوانه نشان داده شده است.

ایرفویل در fluent

7- تحلیل دوبعدی جریان خارجی اطراف یک ایرفویل
به مقطع اجسامی که در معرض هوا قرار می‌گیرند مانند بال هواپیما یا پره ملخ موتور ایرفویل گفته می‌شود. تحلیل جریان در اطراف ایرفویل از این جهت برای ما مهم است که می‌توان با استفاده از آن نیروی درگ و لیفت و همچنین چگونگی جدایش ذرات سیال از سطح ایرفویل را به دست آورد. در این مثال از ایرفویل NACA 0012 که یک ایرفویل پرکاربرد است، استفاده شده است. در واقعیت ایرفویل ما 6 درجه نسبت به افق زاویه دارد ولی برای راحتی تحلیل، فرض می‌کنیم جریان با زاویه 6 درجه به ایرفویل برخورد می‌کند و ایرفویل با افق زاویه‌ای ندارد. نحوه مش‌بندی متناسب با هندسه مسئله متفاوت خواهد بود به گونه‌ای که در برخی حالات می‌توان با تقسیم‌بندی مناسب دامنه حل مش structured داشت. در این مثال، چگونگی مش‌بندی اطراف یک ایرفویل با استفاده از تقسیم‌بندی دامنه حل نشان داده شده است و علاوه بر نیروها و ضرایب لیفت و درگ، محل جدایش ذرات و توزیع فشار و سرعت نشان داده شده است.
8- تحلیل سه‌بعدی جریان داخلی و انتقال حرارت درون یک زانویی مخلوطی
در این مثال دو ورودی از نوع سرعت وجود دارد که هردو را velocity-inlet انتخاب می‌کنیم و خروجی که از فشاری و pressure-outlet است. سیال مورد استفاده آب می‌باشد و در این مسئله چگونگی اختلاط دو جریان سرد و گرم نشان داده شده و از مدل آشفتگی k-epsilon استفاده شده است. در این مثال، نحوه مش‌بندی structured در یک مسئله سه‌بعدی به وسیله اسلایس آموزش داده شده و توزیع دما و سرعت درون زانویی مخلوطی نشان داده شده است.

آموزش ansys fluent

9- آیرودینامیک Ahmed Body (شبیه‌سازی جریان خارجی اطراف یک جسم سه‎بعدی)
Ahmed Body یک مدل نمونه است که به صورت گسترده جهت تأیید شبیه‌سازی‌ها در صنعت خودرو کاربرد دارد. این نمونه در عین سادگی جهت مدل کردن، مشخصات فیزیکی شبیه خودرو را دارد. در این مثال ابتدا هندسه مسئله که در نرم‌افزار SolidWorks مدل شده است، به محیط Design Modeler انتقال داده می‌شود و سپس دامنه‌ی حل اطراف آن در این محیط ساخته می‌شود. در این مثال، چگونگی مش‌بندی در مسئله‌های سه‌بعدی پیچیده شرح داده شده است، در قسمت‌های مهم این هندسه مانند بخش پشتی که در آن جریان‌های گردابی ایجاد می‌شوند یا در قسمت زیرین که در رابطه با نیروی لیفت اهمیت دارد، یا در قسمت جلویی که شامل نواحی پرفشار می‌باشد، مش‌های ریزتری خواهیم داشت. در این مسئله، مرکز فشار یعنی نقطه‌ای که تمام نیروها بدون هیچ‌ گشتاوری به آن جا وارد می‌شوند، به دست آمده و نحوه محاسبه نیروها و ممان‌ها و ضرایب درگ و لیفت آموزش داده شده است.

خرید آموزش fluent

قیمت ویژه خرید آنلاین: 31500 تومان

خرید آموزش arm

برای خرید لینک های دانلود این مجموعه آموزشی با حجم 3.9 گیگابایت می توانید از گزینه خرید زیر استفاده نمایید:

فروشگاه مهندس یار

توجه 1: محصولات معرفی شده از سمت مهندس یار، به دقت از میان ده ها محصول موجود در بازار انتخاب می شوند، به طوری که اولاً دارای بالاترین کیفیت آموزش بوده و نکات کاربردی را به کاربران آموزش دهند. همچنین ضمانت عملکرد و پشتیبانی محصولات هم توسط این مجموعه مورد تاکید و توجه می باشد. پس از دریافت محصول سفارش داده شده در صورت وجود هر مشکلی می توانید با شماره تماس ذکر شده در پشت جلد مجموعه آموزشی تماس حاصل فرمایید.

توجه 2: علت حذف سفارش به صورت پرداخت در محل: با توجه به مشکلات عدیده ای که برای سفارشات پرداخت در محل به وجود آمده است (از قبیل طولانی شدن مراحل ارسال به علت سیر مراحل اداری در این حالت، برگشتی بالا به علت عدم مراجعه مامورین اداره پست به آدرس مشتری، هزینه ارسال بیشتر به علت اخذ هزینه خدمات و ارزش افزوده از مشتری، عدم تحویل گیری سفارش از طرف برخی افراد بی مسئولیت و …) که نارضایتی مشتریان را به دنبال داشته است، از ابتدای سال 94 این حالت حذف شده و سفارش محصولات فقط به صورت پرداخت آنلاین مقدور می باشد. در این حالت سفارشات سریعتر و با هزینه کمتر به مشتریان ارسال شده و درصد برگشتی ها نیز نزدیک به صفر می باشد. جهت اطلاعات بیشتر به صفحه راهنمای خرید مراجعه فرمایید.

مشاوره و پشتیبانی: با تماس با بخش فروش شرکت مهندس یار با شماره 66565949 در صورتی که هر سوالی در ارتباط با نحوه سفارش محصولات و سایر خدمات مجموعه داشته باشید در خدمت شما می باشیم.

پشتیبانی مهندس یار

 


راهنمای خرید از وب سایت مهندس یار

عضویت در کانال تلگرام مهندس یار

صفحه اینستاگرام مهندس یار مهندسی عمران  آموزش طراحی سایت و برنامه نویسی آموزش تعمیر خودرو و جوشکاری


آموزش تصویری استاتیک و مقاومت مصالح

آموزش تصویری استاتیک و مقاومت مصالح ویرایش سوم

این نرم افزار آموزشی مفاهیم مختلف درس های استاتیک و مقاومت مصالح را به صورت گرافیکی و با استفاده از انیمیشن و تصویر به صورت کاملاً مفهومی آموزش می دهد (100% به زبان فارسی، مالتی مدیا). همچنین با استفاده از ده ها مثال و مساله نمونه حل شده در این مجموعه آموزشی می توانید مهارت های لازم برای حل مسائل این درس های مهم را به دست آورید.

دانلود نمونه درس های آموزشی و مشاهده مشخصات کامل

 

مزیت های تکنولوژی آموزشی مالتی مدیا:

در این روش آموزشی به علت کار در محیط گرافیکی و تصویری، آموزش های ارائه شده برای کاربر کاملاً ملموس است. سرعت یادگیری و ماندگاری مطالب بیشتر بوده و کاربر می تواند در صورت نیاز به دفعات مطالب آموزشی را به سادگی مرور کند. در نتیجه به کارگیری این روش باعث کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت آموزش می گردد.


 

درباره نویسنده

وب سایت مهندس یار به عنوان اولین و تنها مرکز تخصصی اطلاعات فنی مهندسی در کشور روزانه میزبان هزاران دانشجو و مهندس رشته های گوناگون می باشد. برای ادامه این راه نیازمند همکاری و همفکری شما عزیزان می باشیم.
با تشکر
مدیریت گروه نرم افزاری مهندس یار
تلفن مشاوره و ثبت سفارش: 02166576264

ارسال های دیگر | مشاهده وب سایت admin

 

 

 

نظر خود را ارسال کنید

ضروری

ضروری

انتخابی